Протестите във футбола ни - обърнати джобове, гроб на терена и водни оръдия

Протестите във футбола ни - обърнати джобове, гроб на терена и водни оръдия

Докато София осъмва за втори ден без градски транспорт, недоволството отново е водеща тема. Но за тези, които обичат футбола, думата "протест" не е нещо ново. Тя звучи като стар рефрен - с дим, със скандирания, с обърнати джобове, с тишина, а понякога и с гроб в центъра на терена.

Да, българският футбол е виждал доста протести. И всеки от тях е бил по своему значим.

Обърнатите джобове в ЦСКА

Ярък спомен от зимата на 2008 година е когато играчите на ЦСКА излязоха с голямо закъснение за тренировка - с обърнати джобове. Футболистите имаха да получават няколко заплати и премии. Впоследствие се стигна до сътресения в клуба, като тогавашният треньор Стойчо Младенов беше глобен с орязване на 2/3 от заплатата си заради "своеволията" на играчите си.

Снимка 716310

Гроб в центъра на терена

През 2013 г., феновете на ЦСКА намериха нов начин за протест срещу управлението на "Титан" и загуба от Левски във Вечното дерби. На терена на стадион "Българска армия" феновете изкопаха гроб, поставиха кръст, на който пишеше "Титан". Снимка на гроба се появи и в профила във Фейсбук на "Офанзива", с надпис: "5 години стигат! Титан = срам!"

Снимка 716311

Оттогава до днес - пак протест

Безпаричието и драмите с фалита са вече далечен спомен за ЦСКА. Към днешна дата привържениците имат нова битка. Вчера те излязоха на пореден протест срещу Столичния общински съвет, който на два пъти отхвърли предложението една от станциите по новия лъч на метрото в столицата да се казва "СК ЦСКА". Днес предстои трето гласуване, което - ако отново има отрицателен резултат - ще доведе до мащабен протест.

Привържениците на ЦСКА предупредиха, че в деня на финала за Купата на България, където техните любимци се изправят срещу Лудогорец на 22 май, за който вече са продадени над 32 000 билета, отново ще изразят недоволството си.

Фенове на ЦСКА излизат на протест: Който сее ветрове, жъне бури!

Директна заплаха към Столичен общински съвет

"Сираков вън"

Феновете на Левски също имат своите битки. Точно преди година привърженици нахлуха на терена и отложиха с почти 15 минути началото на домакинството срещу Черно море.

Няколко фена застанаха пред вратата на сектор "Б" на стадион "Виваком Арена - Георги Аспарухов" с транспарант с надпис "Сираков - Вън!"

Вратарят на "сините" Николай Михайлов и изпълнителният директор Даниел Боримиров проведоха разговори със запалянковците с цел да ги накарат да напуснат терена, за да започне двубоят. Това обаче не промени намеренията им.

Осъдиха привържениците на Левски, които опънаха плакат с надпис: "Сираков - вън"

Ето подробности

Камък върху камък... остана

Ако има класация за запомнящи се фрази в българския футбол, то изказване на Наско Сираков ще е в челните места. "Ще дойдем 20 хиляди и камък върху камък няма да остане." Повод за гневните думи беше управлението на българския футбол. Протест срещу футболния съюз все пак имаше, но не беше организиран от Сираков и Левски.

Снимка 595137

Източник: startphoto.bg

Обединените агитки срещу БФС: враговете рамо до рамо

Най-мащабният протест дойде през ноември 2023 г., когато феновете на Левски, ЦСКА, Ботев, Локо Пд и десетки други отбори - врагове на трибуните - застанаха рамо до рамо в общо шествие срещу БФС и управлението на Борислав Михайлов. Исканията бяха категорични: оставка, промени, нови лица. Протестът завърши с водно оръдие, арести и димки, но остана като знаково послание: дори враговете могат да се обединят, когато футболът е на ръба.

Напрежението ескалира: Полицията използва водно оръдие срещу запалянковците

Грозни сцени около стадион "Васил Левски"

Палатки, окръжни групи и седящи стачки

Протестите обаче не свършиха. Над 100 аматьорски клуба, изключени заради подкрепа за Бербатов, разпънаха палатки пред БФС. А в Камено и Русокастро - играчите седнаха на терена по време на мач в знак на протест срещу управлението на футбола ни.

Футболът не е само игра. Той умее да вика

Протестът не винаги идва с мегафон. Понякога идва с мълчание. С транспарант. С димка. С песен. Или с гроб. Българският футбол не е просто потънал в проблеми - той отдавна се опитва да вика за помощ. И точно днес, когато градът бе блокиран и недоволството се лее по улиците, си струва да си спомним: стадионите също са протестирали. И то шумно.


Прочети оригиналната новина