Соня Христова пред ТОПСПОРТ: Държавата не трябва да абдикира от масовия спорт

Ученическа спортна школа "София" е извънучилищно обслужващо звено в системата на народната просвета. Подчинена е на Министерството на образованието, младежта и науката, и се финансира от Столична община. Център за подкрепа за личностно развитие - Спортна школа "София" осъществява държавната политика за работа с деца и ученици чрез организиране на дейности в свободното им време за развитие на индивидуалните им качества и способности в областта на спорта. По повод 25-годишнината на школата, ТОПСПОРТ разговаря с нейния директор - г-жа Соня Христова.
Г-жо Христова, поводът да Ви гостуваме е 25 години Спортна школа "София". Разкажете повече за дейността й...
- 25 години, това е от новата история на Спортната школа. До 2000 година в отделните райони на София съществуват школи по места. През въпросната година се взема решение на Общински съвет, че трябва да се съберат и да се направи една, която тогава се казва Столична ученическа спортна школа "София". Ние сме приемниците на тези 11 школи от различните райони. Първата школа, първото УСШ в България, е създадена с министерско постановление от 1952 година. Специално за тази школа е направен стадион "Възраждане", залата на "Възраждане". Това е било седалището. Във времето, с различните перипетии, с проблемите, които идват и от ситуациите в държавата, има опити школата да бъде махната, но има и добри хора, които мислят за масовия спорт. Спортната школа е единствената структура, която е за организиран масов спорт. В нея могат да се занимават деца от 5 до 18 години. Без значение от пол, вероизповедание и етническа принадлежност. Ние сме отворена система за всички, които желаят да спортуват.

Източник: topsport.bg
Абдикира ли държавата от масовия спорт, от спрота като цяло?
- Да, така е - социалната политика към масовия спорт абдикира. Трябва да се обърне внимание на това нещо. През 2016 година променят закона за образованието, ние сме структура в този закон. С тази промяна се решава, че ученическите спортни школи и всички тези звена, защото има школи и за изкуства, ще отидат под подчинение на Столична община. Държавата помага в такъв смисъл, че треньорите в школата получават заплати от държавата. За дейността и издръжката на спортните обекти, които стопанисваме, се грижи Столична община. Колкото и малко пари да ни дават, не мога да не им благодаря, че все пак са решили, че ще ни има. Защото на много места в страната общините казват, че такава школа не им трябва. Надявам се това да не се случи и в София.
С какви бази разполагате и достатъчни ли са те?
- На този етап, стопанисваме 6 училищни плувни басейна, зала "Триадица", съвместно с Федерацията по баскетбол, използваме безвъзмездно физкултурни салони в различните училища на територията на цяла София. Имаме приятели и в спортните комплекси, в Славия ползваме часове безплатно, на стадион "Васил Левски" - баскетбол безплатно, в ЦСКА акробатика. При нас децата тренират безплатно, ние не вземаме такси и заради това нямаме опцията да плащаме наеми. Като заговорихме за таксите, пак се връщам към абдикирането на държавата от масовия спорт. Преди години, Бог да го прости г-н Хранов, шефът на Левски, имахме среща с него. Ставаше въпрос за плуването. Каза ми: "Соня, ние трябва да издържаме басейна "Спартак" с такси. Да де, ама идва родител и като му кажем таксата, той ни отговаря как е по-добре да купи кило кренвирши, да яде детето, отколкото да плати тази такса". Сага го има същото. Не всички родители могат да си позволят да плащат такси в клубовете. А и те стават все по-големи. Да не стана така, че абдикирайки държавата от масовия спорт, и от нашата безплатна структура, спортът да бъде приоритет само за богатите деца.

Източник: topsport.bg
Помага ли по някакъв начин Министерството на спорта?
- Няма помощ от ММС. Ние със закон сме към образователното министерство. Преди години имаше програми и проекти, към които можехме да се включваме, то за съжаление те вече са насочени само към клубове.
Колко деца тренират в Спортната школа към момента?
- Повече от 3000. Развиваме 10 вида спорт - плуването ни е приоритет заради спортната база, баскетбол, волейбол, хандбал, бадминтон, лека атлетика, художествена гимнастика, акробатика... Интересът е голям. Басейните са наша собственост и с тях часово можем да си разполагаме, както искаме. Ограничени сме в училищата. Благодаря на колегите директори, които имат афинитет към спорта. Заради тях ние влизаме. Че и там нещата се комерсиализираха и се пускат хора срещу пари. Там може да ги ползваме след учебно време. От дълги години правим програма "Ваканция", която беше съвместно със Столична община, а сега ние си я правим. Децата, след като свършат училище, през юни и юли месец организираме групи за деца, които през годините не са могли по някакъв начин да ходят на тренировки. Родителите много ни припознаха, особено за лятото. Защото тогава децата няма какво да правят и те им търсят някакви удоволствия. Ние сме хората. Те не плащат, а в същото време получават нещо сериозно от друга страна. Всичките ни треньори са завършили Спортна академия за съответната специалност и са много отговорни хора.

Източник: topsport.bg
Има ли известни спортисти, които са били част от Спортна школа "София" през годините?
- Точно такава е другата функция на школата - когато има талантливо дете, съответният треньор преценява накъде да го насочи към клубовете. За съжаление, на днешните деца не им се занимава с високо спортно майсторство. Трудно е, спортът е отговорност. Трябва да си ангажиран. Ако го даваш лежерно и по-така, няма да стане. Но има и сериозни деца. Визирайки баскетбола, един цял отбор на БУБА е от наши деца. Много препоръчвам акробатиката ни, треньорката е прекрасна. Скоро имаше състезание. 20 от децата са от нашата школа и се представиха прекрасно. Давам друг пример - дете иска да тренира художествена гимнастика, но е по-пълничко и не го взимат в клуб, то идва да тренира при нас. Детето е доволно, родителите също. Скоро една от треньорките това каза - как идеята ни е тези момичета да ги научим да ходят изправени. Това с високо спортно майсторство, който си има талант, той ще бъде насочен. Тези деца, които нямат качествата, но имат желание да тренират, са при нас.

Източник: topsport.bg
Треньорите трябва да бъдат и добри психолози. Не всеки ще стане добър спортист, но по-важното е да стане добър човек...
- Има го и това. В последно време се говори за агресията в училище. Децата идват при нас с удоволствие и няма проблеми. Децата при нас са приятели, те са от цяла София. Излизайки от тренировка, те отвън са приятели, които във времето запазват това свое приятелство. Аз съм волейболистка. Даже с мои възпитаници до днес поддържаме връзка. Те вече са големи, със семейства, но това им е останало като едно удоволствие.
С колко на брой треньори работите?
- Басейните са обезпечени с 18, от миналата година при нас е и бившият треньор на Таня Богомилова - Георги Данагалаков. Имаме петима по баскетбол. Баскетболът е в зала "Триадица", в няколко училища в Люлин, на стадион "Васил Левски". Сайтът ни е много добър и има много полезна информация за родителите. Там са и телефоните на колегите. Имаме двама треньори по волейбол - в Люлин и Възраждане. Бадминтонът е в Люлин, там тренираше Петя Неделчева, има база за бадминтон. Има интерес от родителите. Като чуят дестинацията не им е ок, но ние не разполагаме с друга база. Басейните са ни най-голямото перо, защото това е яма за вкарване. Постоянно нещо се чупи. Родителите помагат на драго сърце за малките ремонти, ние поемаме големите. Имаме добри родители.

Източник: topsport.bg
Какви турнири организирате?
- За да покажеш какво си научил за една година, трябва да има изява. Децата обичат изявите. Преди години имаше календар, който се финансираше от Министерството на образованието. Беше за школите от цялата страна. От няколко години се спря и ние правим наши турнири. Примерно, всеки пък през май се прави спектакъл за всички, занимаващи се с художествена гимнастика и акробатика в зала "Триадица". Не съм виждала залата толкова пълна, дори като играе Левски. Родителите се радват, децата също. Правим турнири за Купата на Спортната школа по плуване. Това е голям турнир, на басейн "Мадара". Правим турнир по хандбал, пак за купата, благодарение на треньорката ни Илонка Стойчева, вече две години нещата в 90-то училище в Люлин нещата се случват, там салонът е прекрасен. Във всички спортове правим турнири. Декември правим национален шампионат по плуване, зона София. Той е за деца, които не са в клубове. Финансира се от Българска асоциация "Спорт за учащи" и е включен в календара на министерството, но е като събитие, не ни помагат финансово. Имаме и Коледни турнири. През май правим за приключване на учебната година.
Колко време ръководите Спортна школа "София"?
- На тази позиция съм от 2010-а година, а преди това бях заместник-директор. Моята кариера в Спортна школа, София започна още като завърших НСА.Целият ми трудов живот е в УСШ В Надежда. Желанията ни са огромни. Страдаме от материална база. В София нещата с базите не са добре. Благодарение на директори, салоните в училищата са ни достатъчни. Дано от нашите, от малките, се появят новите спортни звезди на България. Сегашните деца, обикнали Спортна школа "София" - бъдещите шампиони на България! Така посрещам аз децата.
Прочети оригиналната новина